lki@lki.lt lki@lki.lt   EN  
   
 
LIKIT » Rašmenys » Lietuviški rašto ženklai žiniatinklyje

Rašmenys » Lietuviški rašto ženklai žiniatinklyje


Tinklalapiuose, kaip ir kituose tekstiniuose dokumentuose, lietuvių k. abėcėlės raidžių vartojimo problemų neturėtų iškilti. Jei visgi žiniatinklyje užtinkame neteisingai rodomų lietuviškų tinklalapių, galimos kelios priežastys.

Galbūt konkretus tinklalapis publikuojamas neteisingai suderintame serveryje (pvz., „Apache“ serverio konfigūracijos faile nustatyta netinkama lietuvių kalbai koduotė (lauko „charset“ reikšmė).

Kitas atvejis – tinklalapio autorius neteisingai apibrėžė tinklalapio koduotės nuostatas (šiais laikais tai retai pasitaiko).

Galiausiai pats kompiuterio naudotojas turėtų pasitikrinti, ar operacinėje sistemoje įdiegti bei naršyklėje naudojami reikiami šriftai (tai aktualu esant užsienyje ar gavus dovanų neparengtą naudoti Lietuvoje kompiuterį).

Tas pats pasakytina ir apie interaktyvius tinklalapius, į kuriuos tekstus (atsiliepimus, klausimus) gali rašyti bet kuris skaitytojas. Suprantama, gali pasitaikyti sistemų (sukurtų ne Lietuvoje), kurios neleis tokioje anketoje taisyklingai nurodyti savo vardą ar adresą. Tačiau tai nereiškia, kad lietuviškas anketas turėtume pildyti nežmoniškai, be lietuvių kalbos abėcėlės raidžių – juk turime pateikti tikslius savo duomenis, jais remiantis sudaromi dalyvių sąrašai, spausdinami pažymėjimai ir pan.

Nuo 2004 m. kovo 30 d. Lietuvoje galima registruoti lietuviškus sričių vardus, t. y. vardus kuriuose gali būti panaudotos visos lietuvių kalbos abėcėlės raidės. Adresų su tokiais vardais pavyzdžiai: http://www.žalgiris.lt/, http://klaipėda.lt/, http://www.ulevičius.lt/, http://www.mažylis.lt/.

Lietuviškais (ir kitų kalbų) sričių vardais pavadintus tinklalapius teisingai atveria visos šiuolaikinės naršyklės (Mozilla, Thunderbird, Opera, Internet Explorer 7 ir kt.). Vėliausiai šiam tikslui pritaikyta „Internet Explorer“ – tik nuo 7 versijos, išleistos 2006 m. rudenį. Ankstesnėms, 5 ir 6 versijoms, reikia įdiegti nemokamą papildinį, parsisiunčiamą iš http://idn.verisign-grs.com/plug-in.

Daugiau informacijos apie lietuviškus vardus ir jų registravimą pateikta tinklalapyje http://old.domreg.lt/lt/idn.html 

 
   
 
© 2001–2014 Lietuvių kalbos institutas
Atnaujinta 2010-02-25